w/ David Střeleček
multimedia instalation
2017
Navrhujeme zde možnou budoucnost, kde technologie neslouží v první řadě pro kumulaci kapitálu, ale jakémusi obecnému dobru. V našem případě vizualizujeme potenciální situaci kde se skrze globální a bezdrátovou internetovou sít šíří autonomní program. Tento virus či open source software při nalezení vhodných podmínek mutuje jednoduché organické struktury a přeprogramovává je do forem fungujících jako jakási univerzální potrava – syntetické maso. Virus nikdo konkrétní neovládá, šíří se sítí sám vytváří svět naplněný možností univerzálně dostupné potraviny.
Vycházíme z článku Benjamina H. Brettona – On speculative design. Mimo jiné zde tvrdí, že úkolem současného designu by mělo být překonání patologického vztahu designu a materiálně založené kultury směrem k navrhování infrastruktur s vyšími cíli než maximální efektivita při získávání zisku. Snažíme se naznačovat budoucnost, která nenáleží výhradně technologickým startupům, pohlcujícím sebemenší náznaky kreativního přemýšlení a okamžitou komercializaci každého inovativního nápadu, ale spíše přeje ideálům open source a freeshare technologií.
Z toho vychází estetika námi navrhovaných objektů, kombinující DIY přístup s materiály a technologiemi, které bychom mohli očekávat spíše v technologické laboratoři. Doufáme, že díky zvyšující se dostupnosti nových technologií typu 3D tisku, cloudových výpočtů, apod bude stoupat i míra jejich emancipace.
V naší práci pak vytváříme objekty jako modely situací spontálního rozpuku tohoto viru v rozličných prostředích a jejich fotografické dokumentace. Dále pak návrh zařízení, které by mohlo sloužit pro kultivovaný sběr a procesování hmoty – tedy nástroje pro zužitkování výše zmiňovaného potenciálu ve smyslu shraňování hmoty pro osobní použití v domácím prostředí. Zde jsme se inspirovali například sběrem řasy spiruliny, který samotný může sloužit jako model nového způsobu produkce potravy. Poslední objekt je jakási abstraktnější databanka či nástěnka prezentující jednak fotografické dokumentace tak celkový princip práce.
Práce je situovaná do blízké budoucnosti, vytváříme tedy jakési sci-fi ale nikoli technologické řešení. Snažíme se nepodléhat pesimismu ohledně budoucnosti a představujeme si ji v pozitivnějším duchu, než jak se současné tendence jeví. Zároveň nechceme propadat slepému technooptimismu a uvědomujeme si rizika, která podobné zásahy do přírody můžou obnášet. Tento aspekt demonstrujeme především v poněkud strašidelné estetice spontálních rozpuků symtetického masa.
Situace slouží i jako model alternativy, či možná jako návrh guerillového útoku na platformy dnešního typu, které mají tendenci své uživatele čím dál více uzavírat do své sítě. Námi navrhovaná služba naopak funguje na principu maximální decentralizace. Parazituje na již hotových síťových infrastrukturách a brání se komercializaci tím, že zisky z ní plynoucí jsou v principu dostupné všem.
w/ David Střeleček
multimedia instalation
2017
We are proposing here a possible future, where technologies doesn´t serve for cumulation of capital in the first place, but rather for some kind of common good. In our case, we visualise potencial situation, whrere an autonomus software is spreading throught global wirelles network. This virus or opensource program mutates simple organic structures and reprograming them into forms which can serve as universal nutrition – synthetic meat. Virus in not controlled by some specific person or company, it is spreadindg itself and creates world fullfiled by possibility of universally accesible food.
Our theoretical background for this project could be consider article of Benjamin Bretton – On speculative design. Among other ideas, he claims there, that task of contemporary design should be overcoming of pathological relationship between design and materialistic culture and progress to designing infrastructures with higher aims than maximalising financial profits. We are trying to propose future, which doesn´t belongs only to technological start-ups, consuming every glimpse of creative thinking and imidiate comercilization of every inovative idea, but is more focused on ideals of open source and freeshare technologies. Aesthetics of designated objects is following these ideals – combination of DIY approach and hi-tech materials and technologies. We believe and hope, that with increasing availabity of new technologies as 3D printing, cloud computing and so on, their emancipation will also rise.
Exhibited sbjects itselfs serve as models of situations of spontaneous sprouts of the virus in various enviroments and its photographic documentations. Furthermore exhibition contains also design of device, which could serve for cultivated harvesting and processing of the fabric. As a parallel (or illustration of) to this process we see for example harvesting of alga spirulina, which itself could serve as a model for new way how to produce food. Last object is some kind of abstract database, or board presenting photographic documentations.
Work itself is situated to near future, it´s some kind od of sci-fi then, not proposal for technological solution. We are trying not to subject to pessimism regarding the future, but imagine it in more possitive light, then it seems to be now. In the same time, we don´t want to fall for blind technooptimism and we are avare of perils of these interventions to nature.
Situtation serve also as a model of alternative, or maybe as a possibility of guerilla attack to platforms of todays type, which has a tendency to inclose their users more and more in it´s net. Our proposal works on contrary on principe of maximal decentralization. Parasites on already made infrastructures and resist commerzacilization – bacause profits, which generates are accesable to all by its principle.